Rekord „ciężkości” na drodze krajowej nr. 2

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie w dniu 1 grudnia 2016 r. w m. Woroniec (droga krajowa nr 2 – pow. bialski) dokonali ważenia zespołu pojazdów należących do przewoźnika niemieckiego wykonującego przewóz elementów prasy z Niemiec na Białoruś. Kontrola odbyła się we współpracy ze Służbą Celną.

Waga przewożonego ładunku wynosiła około 122 ton. Zespół pojazdów składał się z czteroosiowego (4) ciągnika siodłowego i czternastoosiowej (14) naczepy. Nietypowość naczepy, oprócz swych rozmiarów, polegała m.in. na tym, iż na każdej z jej 14 osi zainstalowano po 8 opon umieszczonych w 4 parach na całej szerokości osi, tak więc naczepa miała 112 opon.

Kontrola normatywności wykazała, że: długość zespołu pojazdu wyniosła 31,5 m, szerokość 4,6 m, wysokość 4,1 m a rzeczywista masa wyniosła aż 178 ton. Dla porównania te same parametry dla pojazdu normatywnego wynoszą odpowiednio: długość 16,5 m, szerokość 2,55 m, wysokość 4,00 m a maksymalna masa całkowita 40 ton.

Okazane podczas kontroli zezwolenie na przejazd pojazdu ponad gabarytowego nie obejmowało wszystkich przekroczonych parametrów. W związku z powyższym od przewoźnika pobrano kaucję na poczet możliwej w tym wypadku kary pieniężnej w kwocie 15.000 złotych. Pojazd natomiast będzie mógł kontynuować przewóz na Białoruś po uzyskaniu stosownego zezwolenia na poruszanie się pojazdu ponad gabarytowego obejmującego wszystkie zmierzone parametry.

Należny także podkreślić, iż Inspekcja Transportu Drogowego to jedyna służba z terenu województwa lubelskiego, która jest przygotowana do ważenia tak dużych i ciężkich pojazdów a do tego o tak specyficznej konstrukcji osi naczepy.

dsc07891_new dsc07893_new dsc07907_new dsc07916_new dsc07931_new