Aktualny obraz komunikacji miejskiej w Lublinie

W dniu 23 lutego 2018 r. funkcjonariusze z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie oraz Komendy Miejskiej Policji w Lublinie w ramach współpracy przeprowadzili kontrolę autobusów miejskich poruszających się po ulicach Lublina.

Istotą tych działań była kontrola: stanu technicznego autobusów, stosownych uprawnień przedsiębiorców oraz kierowców. Zbadano także trzeźwość wszystkich kierujących.

Aby działania te nie wpływały negatywnie na punktualność wykonywanych przewozów, kontrole zostały przeprowadzone na największych przystankach końcowych m.in. os. Poręba, os. Felin, ul. Paderewskiego, ul. Żeglarska.

Ogółem skontrolowano 85 autobusów należących do różnych przewoźników wykonujących przewozy miejskie. Zatrzymano 9 dowodów rejestracyjnych:

*- 5 szt. z powodu nieszczelności układu pneumatycznego/hamulcowego, *

*- 1 szt. z powodu uszkodzenia opony osi przedniej,*

*- 1 szt. z uwagi na korozję punktów kotwiczenia elementów zawieszenia pojazdu,*

*- 1 szt. z uwagi na wyciek paliwa, *

*- 1 szt. z uwagi na nadmierną emisja spalin.*

Biorąc pod uwagę wyniki obecnych kontroli należy stwierdzić, iż na przestrzeni ostatnich lat stan techniczny autobusów poruszających się po Lublinie uległ znaczącej poprawie jednak nadal w tym zakresie jest jeszcze sporo do zrobienia.

Realizowana wymiana taboru na nowy, przynosi poprawę stanu technicznego pojazdów ale także przyczynia się do zwiększenia dostępności pojazdów komunikacji publicznej dla osób niepełnosprawnych oraz najmłodszych pasażerów poruszających się jeszcze w wózkach dziecięcych.