Kolejny niesprawny autobus na linii Biała Podlaska – Lublin

Autobus z uszkodzonym m.in. układem kierowniczym i hamulcowym został podstawiony w poniedziałek do wykonania kursu z Białej Podlaskiej do Lublina.

W poniedziałek 29 lipca br. w Białej Podlaskiej na ul. Stefana Żeromskiego inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie poddali kontroli autobus wykonujący przewozy na linii regularnej Lublin – Biała Podlaska. Ponieważ stan techniczny autobusu, wzbudził uzasadnione zastrzeżenia kontrolujących pojazd skierowano do uprawnionej stacji kontroli pojazdów celem weryfikacji stanu technicznego pojazdu na profesjonalnych urządzeniach będących na wyposażeniu SKP.

Przypuszczenia kontrolujących były uzasadnione. Diagnosta stwierdził, przede wszystkim, usterkę niebezpieczną tj. wyciek z przekładni kierowniczej pojazdu, co bezpośrednio wpływało na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Dodatkowo stwierdzono:
1. brak wymaganej skuteczności hamowania;
2. uszkodzone elementy zawieszenia pojazdu;
3. nadmierną korozję podwozia mającą wpływ na sztywność konstrukcji;
4. niepewne mocowania siedzeń pasażerów.

Wobec powyższego zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu i zakazano dalszej jazdy do czasu wykonania niezbędnych napraw. Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowania administracyjne za wykonywanie przewozu drogowego pojazdem posiadającym usterkę/usterki zakwalifikowane jako niebezpieczne za co grozi kara pieniężna w wysokości 2.000 złotych. Dodatkowo wynik postępowania administracyjnego może być przesłanką do cofnięcia licencji na wykonywanie transportu drogowego osób.

To już drugi taki przypadek w ciągu tygodnia, który dotyczy tej samej linii komunikacyjnej. W związku z tym kontrole będą kontynuowane.