Lubelskie eliminacje konkursu Scania Driver Competitions

W sobotę 6 kwietnia br. w Lublinie odbyły się regionalne eliminacje konkursu Scania Driver Competitions. W zawodach brali udział zawodowi kierowcy, bez względu na markę pojazdu, którym jeżdżą na co dzień. Jedynym formalnym wymaganiem było posiadanie prawa jazdy kategorii C+E. Konkurs Kierowców Scania to największe tego typu zawody na świecie. Bierze w nich udział ponad 350 000 kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów. Oprócz tytułu najlepszego kierowcy w Europie, zwycięzca otrzymuje 100 000 euro na indywidualnie wyposażony pojazd Scania. Europejski finał SDC odbędzie się 25 maja 2019 r. w centrali Scania w Södertälje w Szwecji.

Aby przejść do finału europejskiego Scania Driver Competitions uczestnicy muszą wygrać finał krajowy. Polski finał Konkursu Kierowców Scania 2018 – 2019 odbędzie się 11 maja w Częstochowie. Możliwość rywalizacji w finale w Polsce daje wygrana w jednej z 11-stu eliminacji krajowych.

Do udziału w eliminacji w Lublinie zgłosiło się przeszło 200 kierowców. Ostatecznie w sobotę na pierwszej części sprawdzającej wiedzę stawiło się 41 kierowców. Test miał sprawdzić wiedzę z zakresu m.in.: bezpieczeństwa i zdrowia (pierwsza pomoc), zabezpieczenia ładunku oraz  przepisów transportowych. 

Do drugiego etapu przeszło 8 uczestników z najlepszymi wynikami z testu teoretycznego. Podczas tego etapu kierowcy prezentowali swoje umiejętności w praktyce m.in. poprzez realną jazdę w ruchu drogowym. Sprawdzano w ten sposób jazdę ekonomiczną i defensywną. Kolejne konkurencje to już jazdy po placu dla najlepszej czwórki kierowców. Ocenie podlegała precyzja powadzenia 40 tonowego zestawu. Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać kunszt prowadzenia pojazdów. Finalistom gratulujemy a za zwycięzcę eliminacji trzymamy kciuki podczas finału krajowego.

Jednym z partnerów konkursu, tak jak w latach wcześniejszych, była Inspekcja Transportu Drogowego. Sobotnie eliminacje to także możliwość rozmowy z inspektorami transportu drogowego o obowiązujących przepisach transportowych i optymalizacji pracy kierowcy pod kątem przepisów o czasie pracy kierowców.