OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BEZPIECZNEGO PASAŻERA

W dniu 12 sierpnia 2017 roku w m. Kopanina, droga krajowa nr 19, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wspólnie z Wojewódzkim Inspektoratem  Transportu Drogowego w Lublinie oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przeprowadzili działania  profilaktyczno-edukacyjne ukierunkowane na bezpieczeństwo pasażerów pt. „Moje życie zależy od Ciebie”.  Działania prowadzono w ramach ogólnokrajowej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Celem działań było uświadomienie pasażerom, że ich asertywna postawa  w relacji z kierowcą, może mieć wpływ na jego zachowanie. Jednocześnie kampania miała uświadomić kierowcom, że wioząc pasażerów są odpowiedzialni za ich życie i zdrowie.

Podczas akcji przypominano zarówno kierowcom jak i pasażerom, że pasy bezpieczeństwa powinien zapiąć nie tylko kierowca i siedzący obok niego pasażer ale także osoby przebywające na tylnych siedzeniach pojazdu. Osoby niezapięte w pasy bezpieczeństwa  mogą w czasie wypadku uderzyć swoim ciężarem ciała, pomnożonym przez prędkość pojazdu w przednie siedzenie pojazdu. Złamaniu ulega często cały fotel. Kierowca oraz pasażer nie maja wtedy szans na przeżycie pomimo tego, że sami mieli zapięte pasy.

Pasy bezpieczeństwa zostały wymyślone po to aby ratować ludzkie życie, a nie po to aby je utrudniać.

 Te same zasady obowiązują przy przewozie osób autobusami. Korzystajmy z pasów zainstalowanych przy fotelach pasażerów zawsze gdy autobus jest w nie wyposażony.

 Przypominamy, że w samochodzie ciężarowym i autobusie wyposażonym w miejsce do spania zabrania się, gdy pojazd jest w ruchu, przebywania zmiennika na leżance.

 W momencie wypadku pasy bezpieczeństwa zwiększają szanse na przeżycie.

 Pamiętaj!!

Osoby które nie przestrzegają przepisów dotyczących korzystania z pasów bezpieczeństwa  podczas jazdy zostaną ukarane mandatem karnych w wysokości 100 zł i 2 punktami karnym. Natomiast za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami kierowca zostanie ukarany mandatem karnym w kwocie 150 zł i 6 punktami karymi.