Skrajne zużycie opon w autobusie

Wynik kontroli stanu technicznego autobusu zadziwił nawet samych inspektorów transportu drogowego. Skrajnie zużyte opony to szczególne zagrożenie bezpieczeństwa przewożonych pasażerów. Przewoźnik może stracić licencję. 

Podczas środowej (29 maja br.) kontroli autobusu przewożącego pasażerów z Lublina do Świdnika, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie stwierdzili, że na tylnej osi pojazdu znajdują się  zużyte opony. Ale ich poziom zużycia przekraczał wszystko to, co dotychczas inspektorzy widzieli. Jedna z opon na całej swej szerokości była tak równomiernie zużyta, że oczom kontrolujących pokazały się metalowe elementy opony. Jest to dowód, że pomimo znacznego zużycia opony  pojazd był eksploatowany od dłuższego czasu. Usterka ta nie nastąpiła nagle. Dodatkowo ujawniono niesprawny hamulec postojowy i wyciek oleju z silnika.

W konsekwencji zatrzymano dowód rejestracyjny i zakazano dalszej jazdy, a wobec przewoźnika i zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Skutkiem tych działań, oprócz kary pieniężnej, może być cofnięcie licencji uprawniającej do wykonywania transportu drogowego osób.